#1 23.12.2022 13:47:15

pal
Користувач
Реєстрація: 22.12.2022
К-ть повідомлень: 3

Враження від Archlinux

З 2000 року зацікавився Linux і першим дистрибутивом був Mandrake. Зараз єдина OS Debian 11.
В інеті піднявся галас з приводу Arch Linux, тому захотілося перевірити те, що про Arch Linux розповідають.

Після встановлення Arch Linux, апробації, порівняв з Debian 11, та зробив висновки.

1. Багато ґвалту з нічого.

2. Дійсно, всі пакети на Arch Linux нові по зрівнянню з пакетами в Debian 11.

3. Після оновлення ядра 6.0.12 на 6.1. в Arch Linux драйвер на Nvidia не злетів, система була після оновлення в робочому стані - міф про те, що з оновленням ядра в Arch Linux відеодрайвер може "впасти", залишився міфом.

4. Програми для запису відео (OBS-Studio, Cheese) працюють так, як і старі на Debian. Ніякої різниці.

5. Іграшки. Civilization VI в Arch Linux не запустилася і треба було шукати причину в Arch Linux wiki і прописувати команду запуску в Steam. В Debian 11 все запускається без проблем.
Сама гра в Arch Linux йшла так само, як і в Debian 11. Єдине що було позитивним в Arch Linux - це ноут грівся, тактильно, менше ніж в Debian 11. Але це я пов'язую суто з наявністю в Arch Linux ядра 6.0.12 та 6.1. В Debian 11 ядро 5.10. По комфорту гри, швидкості - ніякої різниці між Arch Linux та Debian 11 я не помітив. Вихід з гри Civilization VI в Arch Linux відбувався, постійно, з неможливістю нормально вийти на робочій стіл - вікно автоматично не закривалося і треба було закривати вікно примусово.  В Debian11 таких випадків взагалі не було.
Онлайн гра World of Warplaners - ніякої різниці між Arch Linux та Debian 11 я не помітив.

6. Libreoffice, його інтерфейс, в Debian 11, по замовчанню, україномовний. В Arch Linux англомовний і вирішення як змінити інтерфейс на український я так і не знайшов, хоча локалізація Arch Linux по замовчанню була українська.

7. Skype в Arch Linux постійно треба запускати з прописуванням поштової скриньки і паролю. В Debian 11 таке помічалося, але вкрай рідко.

8. Головний висновок, суто моя думка про Arch Linux:  Arch Linux займає дуже важливе місце в Linux, як система тестингу новітніх пакетів та ядер, котрі, після апробації та виправлення в Arch Linux, переходять вже до основних лінукс-дистрибутивів Red Hat та Debian. Якщо Ви звичайний користувач в Linux, то переходити і користуватися Arch Linux суто Ваше рішення. А якщо бажаєте спокійно працювати і бути впевненим у своїй системі, то це не про Arch Linux, тут головні гравці Red Hat та Debian. Про деривати Red Hat та Debian я мови не веду.

Коли я спробував під'єднати до лептопа переносний USB жорсткий диск з файловою системою NTFS, ArchLinux  його не побачив. Для того, щоб ArchLinux почав працювати з NTFS, треба встановити пакет ntfs-3g. Виникає питання: диски з NTFS потрібні для роботи чи ні? В Debian NTFS монтується автоматом з "коробки". Але я знову вимушений був витрачати час на пошук необхідних пакетів в ArchLinux. Ну, вже такі базові речі, як робота з NTFS повинні йти за замовчанням.

І ще, ніякого "конструктору" про те, що в Arch Linux сам вибираєш те, що тобі потрібно встановлювати, як рекламують Arch Linux в інеті, я не побачив. Встановлюєш xfce4 xfce4-goodies і система сама закидає потрібні пакети. Я прописав для інсталяції "nano", а Arch Linux мені впаяв і "nano" і "vim", котрий я не не замовляв в інсталяції.
В Debian, наприклад, можна увійти в режим інсталяції Expert Mode і встановити так саме нульову систему та далі встановлювати ті пакети, що бажаєш.
Це в ні якому разі не  применшує значність Arch Linux, але свідчить про те, що потрібно фільтрувати балаканину так званих блогерів.

Тому, завершу тим, чим і починав: Усі балачки в інеті з приводу Arch Linux, це "Багато ґвалту з нічого".

9. Після ознайомлення з Arch Linux я його видалив і використовую надалі Debian 11.

Відредаговано pal (30.12.2022 10:38:46)

Поза форумом

#2 27.12.2022 12:44:16

dorado
Administrator
Місце: Львів
Реєстрація: 17.03.2021
К-ть повідомлень: 18
Веб-сайт

Re: Враження від Archlinux

pal написав раніше:

Враження від Archlinux

Спробуйте Manjaro Linux це ArchLinux для користувачів, якщо Ви не гік і Вам не потрібна операційна система для творчості.

Поза форумом

#3 27.12.2022 21:36:57

pal
Користувач
Реєстрація: 22.12.2022
К-ть повідомлень: 3

Re: Враження від Archlinux

Дякую. Я вже більше 5 років використовую Debian в якості однієї робочої OS на лептопі.
З приводу ArchLinux я просто написав своє враження. Дериватами не користуюся.
Я же не кажу, що ArchLinux погана OS. Мені здається, що це полігон для такого собі тестування новітніх кернел, пакетів, програм.
А за тестування і висновки треба сплачувати, а тут провели інформаційне зомбування і упссс мільйони тестерів-волонтерів. Я так думаю.
ArchLinux не для звичайного користувача, він для профі.

Поза форумом

Низ форуму